Fondacija „Ana i Vlade Divac“ uz podršku „Intesa fondacije filantropske organizacije“ i individualnih donatora objavljuje konkurs za bespovratnu pomoć malim i mikro preduzećima, i zadrugama, koje su osnovale žene i/ili koje vode žene, kao i pravnim subjektima koji zapošljavaju više od 60% žena, i udruženjima građana koja unapređuju ekonomsku samostalnost i položaj žena. Konkursom je planirana podrška 15 preduzeća ili udruženja u vrednosti do po 6.000 evra.
Prijave se vrše putem on-line formulara koji je dostupan OVDE
Fondacija „Ana i Vlade Divac“ ima decenijsko iskustvo u kreiranju i sprovođenju programa, projekata i aktivnosti koje su usmerene na ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa u društvu, uključujući i ekonomsko osnaživanje žena i podsticanje njihovih preduzetničkih inicijativa. Naročito su značajni oni programi i projekti koji se realizuju u partnerstvu sa drugim akterima - institucijama, ženskim organizacijama i kompanijama. Oni danas predstavljaju primere dobrih praksi u stvaranju klime jednakih mogućnosti za žene i muškarce u poslovnom okruženju, podrške ženskim preduzetničkim projektima i pojedinačnim ženskim biznisima.
Podaci prikupljeni različitim istraživačkim metodama u okviru Studije o podršci ženskim preduzetničkim aktivnostima i inicijativama u Srbiji koju je sprovela Fondacija, potvrđuju postojanje specifičnih prepreka sa kojima se žene suočavaju kako u fazi donošenja odluke za ulazak u preduzetništvo tako i u fazi uspostavljanja, razvoja i širenja poslovnih aktivnosti. Neke od najznačajnijih identifikovanih prepreka su manjak početnog kapitala, nemogućnost da se pristupi izvorima finansiranja, kao nedovoljno kontinuiranih, ciljanih rodno osetljivih programa koji uključuju finansijsku i nefinansijsku podršku.
Treba imati u vidu da, iako je trend u pogledu osnivanja ženskih biznisa od 2000. godine do danas pozitivan, ipak većina, čak 99%, ženskih firmi funkcioniše u zoni mikro i malih preduzeća sa manje od 10 zaposlenih, kao i da se preduzetnice najčešće opredeljuju za preduzetničke radnje kao oblik organizovanja, inače posebno osetljive na prekid rada i smanjenje obima poslovnih aktivnosti u vreme kriza.
O konkursu
Kroz konkurs „ODVAŽNA“ će biti podržani biznisi osnovani od strane žena i/ili oni koje vode žene, kao i pravni subjekti koji zapošljavaju najmanje 60% žena. Prednost kada je u pitanju osnovna delatnost pravnih subjekata koji će biti podržani je proizvodna delatnost (igračke, tekstilni proizvodi, stari zanati, hrana, pića/sokovi/sirupi, ukrasni/upotrebni predmeti, proizvodi za decu i sl) ali će kroz ovaj konkurs biti podržane i preduzetnice čija osnovna delatnost je uslužna. Projekti će biti odabrani na osnovu njihovog uticaja na zapošljavanje žena, relevantnosti i kapaciteta za ostvarenje poslovnog napretka i održivosti nakon isteka projekta.
Da bi mogli da se prijave za dodeljivanje sredstava, podnosioci prijave moraju da budu registrovani pravni subjekti u vlasništvu žena, oni koje vode žene ili pravni subjekti koji među zaposlenima imaju najmanje 60% žena. Aktivnosti se moraju realizovati isključivo na teritoriji Republike Srbije.
Pravna lica sa svojom poslovnom idejom mogu da konkurišu za bespovratna sredstva u iznosu do 6.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan uplate.
U okviru sredstava podrške, maksimalno 30% budžeta može da se odnosi na kupovinu opreme i mehanizacije dok ostatak sredstava može biti utrošen na obuke i treninge za preduzetnice, učešće na sajmovima, troškove brendinga marketinga i promocije, dobijanje i potvrđivanje sertifikata, standarda, licenciranje, registrovanje brenda i drugih prava industrijske svojine i slično.
Uslovi za učešće u konkursu:
- da su registrovani u Agenciji za privredne registre najmanje 2 godine do dana raspisivanja konkursa;
- da su podneli popunjen prijavni formular i anekse sa potrebnom pratećom dokumentacijom;
- da budu direktno odgovorni za pripremu i realizaciju projekta, a ne da deluju u svojstvu posrednika.
Iznos podrške:
Pravna lica sa svojom poslovnom idejom mogu da konkurišu za bespovratna sredstva u iznosu do 6.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan uplate.
Ko može da se prijavi i koji su prihvatljivi troškovi?
Postoje tri grupe kriterijuma koji se odnose na:
1. Tip pravnog lica koje može da se prijavi za dodelu sredstava,
2. Sadržaj biznis ideje za koji se mogu dodeliti sredstva,
3. Vrsta troškova koja se može uključiti u budžet projekta.
Preduzetnice koje su bile podržane u prethodnim ciklusima ovog konkursa, neće biti podržane u ovom ciklusu.
1. Tip pravnog lica koje može da se prijavi za dodelu sredstava
Sledeća pravna lica mogu da podnesu prijavu na ovaj konkurs:
- Mikro preduzeća
- Zadruge
- Preduzetnik/ca
- Preduzeća koja zapošljavaju žene koje spadaju u grupu marginalizovanih, ranjivih i socijalno ugroženih kategorija
- Udruženja građana koja imaju misiju da unapređuju ekonomsku samostalnost i položaj žena u društvu, a imaju komercijalnu aktivnost koja zapošljava žene.
Sledeća pravna lica NE mogu da podnesu prijavu na ovaj konkurs:
- Poljoprivredna gazdinstva
2. Kriterijumi za sadržaj predloga poslovne ideje
Prednost kada je u pitanju osnovna delatnost pravnih subjekata koji će biti podržani je proizvodna delatnost (igračke, tekstilni proizvodi, stari zanati, hrana, pića/sokovi/sirupi, ukrasni/upotrebni predmeti, proizvodi za decu i sl) ali će kroz ovaj konkurs biti podržane i preduzetnice čija osnovna delatnost je uslužna.
Dodatno će biti bodovane inovativne ideje (na primer uvođenje novih tehnologija u proizvodni proces, unapređenje proizvoda i proizvodnog procesa, poboljšanje kvaliteta postojećih ili razvoj novih proizvoda), ideje koje imaju društveni i ekološki uticaj, kao i ideje u kojima postoji finansijsko učešće podnosioca prijave.
Sledeći tipovi aktivnosti neće biti podržani:
- Retroaktivno finansiranje projekata koji se trenutno sprovode ili čije izvođenje je okončano.
Podnosilac prijave NE može da podnese više od jedne prijave predloga poslovne ideje.
3. Kriterijumi za troškove koji se mogu uvrstiti u budžet projekta
U okviru sredstava podrške, maksimalno 30% budžeta može da se odnosi na kupovinu opreme i mehanizacije dok ostatak sredstava može biti utrošen na obuke i treninge za preduzetnice, učešće na sajmovima, troškove brendinga marketinga i promocije, dobijanje i potvrđivanje sertifikata, standarda, licenciranje, registrovanje brenda i drugih prava industrijske svojine i slično.
Samo prihvatljivi troškovi će biti uzeti u obzir za projektna sredstva. Provere troškova mogu da dovedu do zahteva za dodatnim objašnjenjem i do predloga za promenu budžeta. Stoga je u interesu svakog podnosioca prijave da obezbedi realan budžet sa što povoljnijim cenama.
Prihvatljivi troškovi
Da bi bili prihvatljivi, prema ovom Konkursu, troškovi moraju da:
- budu neophodni za izvođenje projekta i da su usaglašeni sa principima dobrog finansijskog upravljanja što se naročito odnosi na vrednost uloženog novca i opravdanosti troškova;
- tokom realizacije projekta, troškovi budu evidentirani u obračunima ili poreskim dokumentima podnosioca prijave, budu prepoznatljivi i proverljivi i podržani originalnom dokumentacijom na osnovu čijih kopija se pravdaju Fondaciji.
U skladu sa navedenim uslovima i uz poštovanje procedura za dodelu ugovora, prihvatljivi troškovi uključuju:
- troškove nabavke opreme i mehanizacije u iznosu do 30% od ukupnog budžeta;
- troškove usluga, ukoliko odgovaraju tržišnim cenama;
- troškove potrošnog materijala i materijala potrebnog za realizaciju projekta;
- troškove koji direktno proizilaze iz uslova ugovora (informisanje, promocije, oglašavanje, štampanje itd.);
- dobijanje i potvrđivanje sertifikata, standarda, licenciranje, registrovanje brenda i drugih prava industrijske svojine;
Neprihvatljivi troškovi
Sledeći troškovi se neće pokrivati iz budžeta projekta:
- dugovi i pokrivanje gubitaka ili dugovanja;
- kupovina putničkog vozila;
- pristigle kamate;
- stavke koje se već finansiraju iz drugih izvora poslovanja i projekata;
- kupovina zemlje ili zgrada;
- zaostale obaveze po osnovu taksi i poreza;
- zajmovi i rate za otplatu kredita;
- troškovi garancija, polise osiguranja, troškovi bankarskog poslovanja, kursne razlike;
- carinski i administrativni troškovi.
Modifikacije predloga projekta
Komisija za procenu predloga projekata može podnosiocu prijave sugerisati da izvrši određene modifikacije predloga projekta, u pogledu budžeta i aktivnosti planiranih u projektu. Podnosilac prijave ima pravo da prihvati ili odbije sugestije Komisije
Kompletna prijava sadrži:
1. Osnovnu dokumentaciju
2. Obaveznu prateću dokumentaciju
1. Osnovnu dokumentaciju čini:
Podnosioci prijava moraju striktno da se pridržavaju prijavnog formata i popune sve strane prema naznačenom redosledu. Prijavni formular je dostupan na www.divac.com/odvazna2025
Preporučujemo da prijavne formate popunite jasno i precizno, kako bi na najbolji mogući način bila izvršena procena svake prijave.
2. Obavezna prateća dokumentacija
- Rešenje o upisu u Agenciji za privredne registre (skeniran dokument);
- Godišnji finansijski izveštaj za 2022. i 2023. godinu overeni od strane knjigovođe i zakonskog zastupnika privrednog subjekta za preduzeća (skenirani dokumenti);
- odnosno za preduzetnike/ce priložiti potvrdu o prometu za 2022. i 2023. god. po računu izdatu od strane banke (skenirani dokumenti).
Ukoliko podnosilac prijave bude izabran u sledeću fazu selekcije, biće u obavezi da naknadno dostavi:
- Originalnu potvrdu nadležne filijale Poreske uprave da je podnosilac prijave izmirio sve obaveze po osnovu poreza i doprinosa zaključno sa datumom objavljivanja javnog poziva;
- Originalnu potvrdu nadležnog organa da privrednom subjektu u poslednje dve godine nije izrečena pravnosnažna mera zabrane obavljanja delatnosti.
Ostala poželjna dokumenta su saglasnosti, preporuke i ostala dokumenta koja mogu pomoći boljoj oceni vašeg predloga projekta. Ova dokumenta nisu obavezna.
Komisija zadržava pravo da od podnosioca zahteva dodatnu dokumentaciju, ukoliko smatra da je ista neophodna za bolju procenu podnosioca zahteva.
Prijavljivanje
Konkurs je otvoren do 28. februara 2025. godine do 16 časova.
Smernice za podnošenje prijava, kao i prijavni formulari mogu se preuzeti sa sajta www.divac.com/odvazna2025, dok sva pitanja u vezi sa procedurom prijavljivanja na konkurs možete postaviti putem e-maila na [email protected]. Prijava se vrši slanjem prijavne dokumentacije (osnovne, prateće i poželjne dokumentacije) popunjavanjem on-line forme koja je dostupna OVDE.
Prijave poslate na bilo koji drugi način (npr. faksom ili poštom) neće biti uzete u razmatranje.