U Vaspitno-popravnom domu za maloletnike u Kruševcu, uz podršku Fondacije Ana i Vlade Divac i dugogodišnje donatorke Fondacije, filantropkinje iz dijaspore Anke Erne, uspešno je realizovana jedinstvena obuka koja je spojila brigu o životinjama sa razvojem životnih i profesionalnih veština. Tokom četvoromesečnog projekta „Obukom za rad sa psima do resocijalizacije maloletnih štićenika“, 20 mladih iz Doma prošlo je kroz proces učenja rada sa psima, ali i dubljeg razumevanja sebe i svojih potencijala. Među pažljivo odabranim učesnicima, na osnovu njihove motivacije za promenu i sticanje novih veština, bile su i četiri devojke.
Projekat je bio podeljen u dva segmenta. U prvom, štićenici su učili osnove treninga, komunikacije i brige o psima, razvijajući odgovornost, empatiju i timski duh. U drugom, njihova uloga bila je da pse koje su trenirali pripreme za udomljavanje. Četvoro štićenika izrazilo je želju da, po izlasku iz ustanove, udomi psa sa kojim su radili, dok će ostali psi biti oglašeni za udomljavanje putem završnog javnog događaja i promotivne kampanje u lokalnim medijima i na društvenim mrežama.
Pored obuke, rekonstruisano je pet postojećih i izgrađeno još pet novih bokseva za pse, čime su obezbeđeni sigurni uslovi za rad sa životinjama i buduće obuke.
Petoro zaposlenih u Domu, uključujući i dva komandira, prošlo je specijalizovanu obuku kako bi mogli da nastave program i u narednim godinama, što dodatno osigurava dugoročnu održivost inicijative.
Devetoro mladih je na kraju programa dobilo zvanične sertifikate vodiča pasa, koji im, po izlasku iz ustanove, otvaraju mogućnosti za profesionalno angažovanje u kinološkim centrima, azilima, ili kao privatni treneri. Ostali učesnici će moći da dobiju sertifikate u narednim fazama nastavka programa.
Na predlog donatorke Anke Erne, u nekoj od budućih faza planira se uvođenje prakse prisustva pasa i u prostorijama za spavanje štićenika, po uzoru na modele koji se primenjuju u nekim evropskim zemljama. Cilj je da se mladima omogući još više vremena sa životinjama, čime se dodatno jača emocionalna povezanost i osećaj odgovornosti.
Ovaj projekat pokazao je da uz poverenje, stručnu podršku i stvarnu priliku - promena nije samo moguća, ona se zaista događa.