U Centru za stručno usavršavanje u Nišu danas je održan panel povodom obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, na kojem je Forum mladih sa invaliditetom pozvao sve zainteresovane mlade sa invaliditetom sa teritorije Beograda, Niša, Novog Sada, Zrenjanina i Subotice da se prijave za pohađanje programa plaćene radne prakse. Ovaj program teži unapređenju mogućnosti za zapošljavanje mladih sa invaliditetom putem sticanja novih znanja i veština kroz praksu, a realizuje se u okviru projekta „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom“. Projekat finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i usmeren je na povećanje učešća osoba sa invaliditetom na tržištu rada i jačanje njihove ekonomske nezavisnosti.
Ovom prilikom, svečano je obeležana i dvogodišnjica potpisivanja Memoranduma o saradnji sa partnerima u okviru projekta, među kojima je i Grad Niš:
„Grad Niš je ponosan na činjenicu da se veliki broj kompanija prijavio da bude deo ovog programa radnih praksi i verujemo da ćemo na ovaj način značajno poboljšati položaj osoba sa invaliditetom na tržištu rada. Pozdravljamo ovakve vrste aktivnosti koje doprinose poboljšanju položaja teže zapošljivih grupa, među kojima se nalaze motivisani i vredni radnici“, izjavio je Vili Hadžić, pomoćnik gradonačelnika Niša.
Poziv za radne prakse za mlade sa invaliditetom je otvoren za motivisane kandidate do 35 godina sa željom da uče i steknu radno iskustvo kroz praksu u čak 39 vodećih kompanija i poslodavaca u Srbiji, na 55 oglašenih radnih pozicija. U okviru dvomesečne prakse, koja se realizuje tokom februara i marta 2025. godine, Forum mladih sa invaliditetom će podržati praktikante pokrivanjem troškova prevoza i toplog obroka.
„Zainteresovani kandidati prijavu mogu izvršiti popunjavanjem formulara koji se može preuzeti sa sajta fmi.rs i potom poslati na adresu [email protected] sa nazivom „Prijava za radnu praksu“ do 10. januara 2025. godine. Kompletni opisi pojedinačnih praktikantskih pozicija, kao i prijavni formular dostupni su na sajtu. Jedan kandidat može da se prijavi za dve pozicije, a odabrani kandidati će, pre početka pohađanja prakse, proći pripremnu online radionicu u organizaciji Foruma mladih sa invaliditetom“, izjavila je Tanja Radović Krstić, programska menadžerka, Forum mladih sa invaliditetom.
Za sve dodatne informacije zainteresovani mogu kontaktirati Forum mladih sa invaliditom putem imejla [email protected] kao i putem telefona 064 8917579 i 011 2622846, od 9 do 16 časova radnim danima.
Takođe, zainteresovani kandidati sa teritorije Niša, mogu dobiti informacije u Karijernom centru za osobe sa invaliditetom, koji je prošle godine otvoren u ovom gradu u prostoru Caritasa Niš, sa ciljem pružanja podrške osobama sa invaliditetom u procesu traženja posla i uključivanja u radno okruženje.
„U našem Karijernom centru, pružaju se usluge karijernog savetovanja, organizuju grupne radionice ličnog razvoja, a dostupne su i različite obuke za tržište rada, kao i podrška pri pronalasku posla. U proteklih godinu dana, ostvarili smo sjajne rezultate: 35 korisnika je koristilo usluge Karijernog centra, održana su 2 ciklusa Radionica ličnog razvoja kroz koje je prošlo 10 korisnika. Dva korisnika našeg Centra su uspešno završili program radne prakse u prošlom ciklusu, uz predviđanje za njihovo dugoročno zaposlenje. Kroz naše programe podrške, 4 korisnika su se zaposlila a njih 12 je potvrdilo da je poboljšalo sliku o sebi kroz karijerno vođenje i savetovanje. Ove godine se za radne prakse prijavilo 10 poslodavaca iz Niša i ohrabrujemo zainteresovane mlade sa invlaiditetom da se prijave putem našeg sajta“ , izjavio je Dušan Đorđević, karijerni savetnik za osobe sa invaliditetom u Caritasu Niš.
Ovo je drugi ciklus programa radnih praksi u okviru projekta „Posao po meri“, a prošle godine je čak dvadeset dvoje praktikanata imalo priliku da svoja znanja i veštine primene na željenom radnom mestu, kao i da ih unaprede pod mentorstvom poslodavaca u 20 vodećih kompanija u Srbiji, koji su svoje pozicije prilagodili i oglasili za osobe sa invaliditetom.
Jasna Petrović je jedna od prošlogodišnjih praktikanata koja je zahvaljujući svojoj praksi, stekla značajno zanje i iskustvo i povećala šanse u pronalasku trenutnog posla:
„Radne prakse su ključne za osnaživanje osoba sa invaliditetom, jer pružaju osećaj pripadnosti i pomažu prevazilaženju barijera i izazova sa kojima se osobe sa invaliditetom susreću prilikom zapošljavanja“ izjavila je Jasna i istakla značaj Karijernih centara koji svojim programima i podrškom omogućavaju osobama sa invaliditetom da steknu praktična znanja i veštine.
Iskustvo Foruma mladih sa invaliditetom u saradnji sa poslodavcima pokazuje da je sve više poslodavaca koji prepoznaju značaj razvoja inkluzivnog radnog okruženja, koje mogu ostvariti u saradnji sa Forumom, putem treninga, preko portala za zapošljavanje osoba sa invaliditetom zaposljavanje.fmi.rs ili programa radnih praksi.
„Kao kompanija posvećena razvoju zajednice, podržavamo inicijative koje promovišu jednakost i omogućavaju svakom pojedincu da ostvari svoj potencijal. Verujemo da inkluzivno radno okruženje obogaćuje i pojedince i organizaciju, donoseći raznovrsnost i nove perspektive. Naš cilj je da mladima s invaliditetom pružimo podršku i resurse za profesionalni razvoj i prevazilaženje prepreka“ izjavila je Minja Jovanović, Specijalista za selekciju kadrova iz kompanije Better Collective, koja je ove godine putem konkursa oglasila radno mesto.
Program radne prakse se realizuje u okviru projekta „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom“. Projekat finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom. Drugi partneri projekta su Karitas Srbije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Smart Kolektiv i Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije.