Opština Despotovac je danas potpisala Ugovor o saradnji sa Fondacijom Ana i Vlade Divac, čime se priključila „Fondu za osnaživanje mladih poljoprivrednika“. Doniranjem sredstava mladim poljoprivrednicima, maturantima srednje poljoprivredne škole u Svilajncu, Fond pomaže unapređenju njihovih gazdinstava i proizvodnje. Pored finansijske podrške, mladi imaju mogućnost da prisustvuju predavanjima i uz podršku mentora nauče kako da pišu poslovne planove i da apliciraju na druge konkurse i tako dobiju dodatna podsticajna sredstva. Osnivanje Fonda za osnaživanje mladih poljoprivrednika podržao je projekat „Velika mala privreda" koji finansira USAID, a sprovodi ACDI/VOCA.
„Poljoprivreda je najzastupljenija grana privrede opštine Despotovac i od ogromnog je značaja za čitavu našu zajednicu. Bez obzira, kako se, u budućnosti, naše društvo i privreda budu menjali, jasno je da će i dalje naši životi zavisiti od poljoprivrede. Mi se trudimo da iz našeg budžeta izdvojimo maksimalno koliko je moguće za razvoj poljoprivrede i sela i svaka pomoć poput ove nam je dobrodošla. Cilj nam je da što više mladih ljudi ostaje na svojim ognjištima i da se bave poljoprivredom na stručan način, sa odgovarajućom opremom,“ izjavio je Nemanja Radovanović, zamenik predsednika Opštine Despotovac.
Programom su do sada, u dva ciklusa podržane škole u Svilajncu i Požegi, koje pohađaju učenici iz Požege, Gornjeg Milanovca, Užica, Arilja, Čajetine, Nove Varoši, Prijepolja, Svilajnca i Despotovca. I od ove godine, pridružila se škola u Kraljevu, sa svojim učenicima iz Kraljeva i okolnih opština.
Ivana Božić, menadžerka za razvoj ljudskih kapaciteta i inkluziju projekta „Velika mala privreda“, istakla je „Drago nam je što je opština Despotovac prepoznala značaj Fonda za osnaživanje mladih poljoprivrednika i pridružila se kao partner. Zahvaljujući ovom partnerstvu, obezbeđena su dodatna sredstva koja će omogućiti većem broju učenika da sledeće godine apliciraju za donacije. Posebna vrednost ovih fondova je to što pored opština, mogu im se pridružiti i privatne kompanije, kao i svi koji žele da podrže mlade poljoprivrednike. Osnaživanjem mladih u ovom sektoru, ulažemo u budućnost poljoprivrede i razvoj lokalnih zajednica“.
Do sada su, kroz dva ciklusa programa, 64 učenika dobila sredstva u iznosu od 12,3 miliona dinara, a oko 150 njih je prošlo obuke.
Milijan Maraš, menadžer poljoprivrednih projekata u Fondaciji Ana i Vlade Divac naglasio je da je, osim donacije, mozda od jos većeg značaja to da se mladi edukuju kako da napišu poslovni plan i da se prijave na konkurs i tako dobiju podsticajna sredstva za razvoj porodičnog gazdinstva.
„Kroz program, svi korisnici dobijaju savete za razvoj proizvodnje i ekonomičnost, i uz to predloge za zasnivanje proizvodnji koje su profitabilnije, što će im i kasnije biti korisno prilikom apliciranja na druge konkurse i tako dobiju dodatna podsticajna sredstva. Svi zainteresovani učenici završne godine Poljoprivredne škole u lokalnoj zajednici mogu da učestvuju u programu, a oni čiji poslovni plan komisija proglasi najboljim, dobijaju donacije“, dodao je Maraš.
Uz podršku USAID-a i projekta „Velika mala privreda“, Fondacija Ana i Vlade Divac nastavlja sa osnaživanjem mladih poljoprivrednika i u drugim lokalnim samoupravama u Srbiji, s toga poziva i ostale opštine da se pridruže na ovom programu i pruže podršku učenicima završnih godina koji su zainteresovani da se nakon školovanja bave poljoprivredom i unaprede svoje porodično gazdinstvo.