Zahvaljujući drugom izdanju konkursa „Ideja za bolje sutra“, koji su organizovale UniCredit fondacija, Fondacija Ana i Vlade Divac i UniCredit Banka, uz podršku Smart kolektiva i Turističke organizacije Srbije, preduzeće Daj daj, koje se bavi proizvodnjom pelena od bambusovog vlakna, je uspelo da unapredi svoje poslovanje i načini prve korake kada je u pitanju plasman ovog proizvoda na inostrano tržište.
Naime, kao jedan od glavnih ciljeva ovog preduzeća koji je definisan tokom razvoja Biznis plana u okviru konkursa “Ideja za bolje sutra”, navedeno je uspostavljanje novog biznis modela u okviru kojeg će se pod jednom robnom markom - „Fairbeez” - udružiti preduzeća koja vode žene i čiji proizvodi podržavaju ideju prirodnog roditeljstva. Udruženje će, pored preduzeća Daj Daj pelene, činiti Gugadžina unikatna dečija odeća i Archiplay edukativne drvene igračke. Zahvaljujući ovakvom udruživanju, oni će uspeti da prevaziđu zajednički problem plasmana svojih proizvoda na domaćem tržištu, s obzirom na to da se njihovi ručno pravljeni proizvodi u mnogome razlikuju od trenutne ponude u Srbiji, kao i da zbog kvaliteta koji nude, cene nisu konkurentne.
Sa druge strane, u inostranstvu raste potražnja za ovakvim proizvodima, posebno u Nemačkoj gde se godišnje rodi više od 700.000 beba i gde je svest o prednostima kupovine ekoloških i društveno odgovornih proizvoda znatno viša. Stoga je preduzeće Daj Daj i iskoristilo deo bespovratnih sredstava dobijenih u okviru konkursa „Ideja za bolje sutra“ za učestvovanje na najvećem međunarodnom sajmu igračaka i dečije opreme u Evropi, „Spielwarenmesse“, održanom u januaru ove godine u Nurnbergu.
Najveći broj posetilaca sajma su činili veliki distributeri, manje i veće prodavnice, ali i internet prodavnice sa različitih kontinenata. Zahvaljujući inovativnom dizajnu ivrhunskom kvalitetu proizvoda, „Fairbeez” nije zaostajao za ostalim izlagačima. Pored bambusovih pelena, jedinstvenog dizajna dečje odeće i prirodnih proizvoda za mame, najveću pažnju su privukli „Archiplay“ edukativni setovi igračaka od drveta koji doprinose razvoju kreativnosti i i sposobnosti apstraktnog razmišljanja kod dece različitih uzrasta.
“Veoma smo zadovoljni našim učešćem nasajmu koji je za nas ujedno predstavljalo veliko iskustvo iz kojeg smo mnogo naučili, naročito kada je u pitanju plasman proizvoda. Uvideli smo da po kvalitetu i idejama ne zaostajemo za evropskim proizvođačima i planiramo dalja učešća na manjim i većim sajmovima u Evropi u cilju pronalaska distributera i uspešnog plasmana naših proizvoda na Evropsko tržište. Uvereni smo da će nam kontakti koje smo ostvarili u Nemačkoj otvoriti različite mogućnosti za izvoz i dalji razvoj“, rekla je SonjaDakić, predstavnica poslovnog udruženja Fairbeez.